Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızın her alanına giren cep telefonları ve uygulamaları, şehir içi yolculuk anlayışını ve taşımacılık anlayışımızı değiştirdi. Taşımacılık alanında yaşanan bu değişimin en tipik örneğini ortaya koyan kişiye özel mobil kurye uygulaması ULAK, bu özelliğiyle adından çok söz ettireceğe benziyor.
Sabri Sami Toker tarafından kurulan mobil kurye uygulaması ULAK,10 aylık bir çalışma ve sıkı bir ekip işi sonucunda ortaya çıktı. Apple Appstore marketten indirilen bu uygulama ile bulunduğunuz yere cepten motorlu kurye çağırarak, kargonuzu veya ürününüzü gönderebilirken, klasik kurye anlayışının dışına çıkarak siparişlerinizin bile kurye tarafından evinize kadar getirilmesini sağlayabiliyorsunuz. Türkiye’de ilk olarak İstanbul’da hizmet vermeye başlayan kişiye özel kurye uygulaması ULAK, Ankara, Bursa, İzmir’de ve Almanya’nın Berlin kentinde hizmet vermek üzere altyapı çalışmalarını tüm hızıyla devam ettiriyor. ULAK müşterileri, diğer kurye şirketlerinden farklı olarak normal kurye gönderilerini saat 8.00 ile 17.00 arasında, Express kurye gönderilerini 8.00 ile 19.00 arasında VIP kurye gönderilerini 8.00 ile 23.59 saatleri arasında, sipariş gönderilerini de 8.00 ile 23.59 saatleri arasında alabiliyor.
Kişiye özel mobil kurye uygulaması ULAK’ın kurucusu Sabri Sami Toker, kurdukları şirketle ilgili olarak, bu girişimle değişen çağa ayak uydurmak, yeni teknolojilerin içinde olmak istediklerini ifade etti. Taşımacılık sektöründe bireylerin, kurumlar kadar iyi hizmet alamadığını fark ettiklerini, metropol şehirlerde ulaşım probleminin artmaya devam etmesinin ULAK uygulamasını hayata geçirmelerinde etkili olduğunu belirtti. Bu uygulama ile bireylerin zamanı satın alabildiğini, trafikle boğuşmaktansa zamanlarını daha verimli kullanabildiklerini kaydetti. Sabri Sami Toker, şirketin Ulak Yazılım Teknoloji AŞ ünvanı ile Kasım 2015 te kurulduğunu, uygulamalarının ise 14 Mart 2016 da AppStore’da pazara sunulduğunu ifade etti. Daha işin çok başında olduklarını ifade eden Toker, hata ayıklama ve geliştirme sürecinin devam ettiğini, şuana kadar kendi öz sermayeleri ile ilerlediklerini söyledi. Yatırım almayı düşündüklerini fakat önce biraz kendilerini ispatlamalarının lazım olduğunu vurguladı. Şirketin 2016 yılı hedeflerinden de bahseden Toker, ilk hedeflerinin IOS’teki hataları ayıklayıp Android uygulamasını piyasaya çıkarmak olduğunu, test amacıyla Bursa’yı hizmet bölgemizin içine almak istediklerini de belirtti. 2016 yılına yetiştirebildikleri takdirde Berlin’i Avrupa’ya atacakları ilk adım olarak denemek istediklerini de kaydetti.
25 bin dolar sermaye ile bu işe başlayan kişiye özel mobil kurye uygulaması ULAK, gönderilerden ve siparişlerden belli bir komisyon ücreti alırken, müşteri tarafından ise ücretlendirme gönderim hızı, mesafe ve gönderinin hacmine göre değişiklik gösterebiliyor.
Her türlü dilek, şikâyet ve öneriler için kurulan müşteri hizmetleri hattı (0 850 885 26 86) ve Whatsapp hattı (0542 890 85 25) ile ULAK, şeffaf şirket politikasıyla hizmet vermeye devam ediyor.