Dünyadaki motorlu kurye anlayışına yeni bir soluk getiren kişiye özel mobil kurye uygulaması ULAK Türkiye’de hizmetlerine tüm hızıyla devam ediyor. Şimdilik sadece Türkiye’de hizmet veren uygulamanın çok yakın bir gelecekte dünyanın sayılı ülkelerinde de hizmete gireceği ifade ediliyor.
Dünya çapında motokurye ile yapılan kargo gönderim ve alımlar son yüzyıla kadar bir atılım göstermemişti. Daha önceleri posta arabaları ile yapılan bu işlemler insanlara hiç güven vermiyordu. Bir de güvenlik konusu özellikle de posta arabalarının soyulması kargo gönderen kişilerin epey başını ağrıtmıştı. Daha sonraki yıllarda posta trenleri ile gönderiler iletilmeye başladı. İstenilen performans bir süre alınsa da trenlerin bakımsızlığı, sık sık arıza yapmaları da bu sektörü sekteye uğrattı.

Günümüze bu işleri genelde özel motorlu kurye şirketleri yapmaya çalışmaktadır. Fakat bunu hakkıyla yapabilen motokurye şirket sayısı çok azdır.
Cep telefonunuzdan ULAK uygulamasını kullanarak bulunduğunuz konuma kurye çağırabilir, yetişmesi gereken evraklarıı hızlıca yetiştirebilirsiniz. Uygulamaya adreslerinizi kaydederek, hızlı bir şekilde motokurye çağırabilir, daha önce yaptığınız gönderi detaylarına geçmiş gönderilerden ulaşabilirsiniz. Ayrıca motokuryenin fotoğrafını, adını soyadını ve cep telefonunu gönderi detayları ekranında görebilir, kuryenin daha önce yapmış olduğu işlerden almış olduğu ortalama puanları görebilirsiniz. Bunların yanı sıra kuryenin konumunu anlık olarak takip edebilirsiniz.