Günümüzde internetten yapılan alışverişlerde önemli bir artış yaşanmaktadır. İhtiyacımız olan her şeyi neredeyse internette alma konusunda ısrar ettiğimiz şu günlerde, kurye şirketleri de bu konuya el atmaya başladı.

İnternette alışveriş yapmak günümüzde hemen herkesin yaptığı bir eylemken, bunu fırsata çeviren, para kazanan firmalar da yok değil. Özellikle kargo şirketleri, kurye firmaları bu işten nemalananlar arasında sayabiliriz. ULAK sitesini incelemek istiyoruz. Sade bir dizayn ile karşımıza çıkan sitede, ilk gözümüze çarpan sitenin üst tarafında yer alan fiyat hesapla bölümü. Nerden-Nereye ve fiyat hesapla butonları ile bu bölüm müşteriler için ideal bir bölüm olarak göze çarpıyor. İkinci olarak App Store ve Google Play’den indirilecek olan cep telefonu uygulaması butonları göze çarpıyor. Mobil uygulama ve arayüz ile kolay konum belirleneceği, çoklu profil özelliğinin aktif olacağı, adres defteri özelliğinin olduğu, teslim edildi bildirimlerinin olduğu, gönderi takip ayrıcalığının olduğu, alt kullanıcı ekleme özelliğinin olduğu, kuryeci oylama özelliği, ileri zamanlı gönderi özellikleriyle uygulamanın tanıtımı yapılıyor. Özellikle bu tür sitelerde referansa önem verildiğinden referans metinlerinde sitede olması siteler için artı bir duruma neden oluyor. Şeffaflık neticesi olarak adres, telefon numarası ve e-mail adreslerinin bulunması da vatandaşların o site ile iş yapmasında önemli bir etken olarak görülüyor. Online destek hattının bulunması sıkışılan her durumda yardım alınması açısından önemli olarak görülüyor.

İnsanlar, kargolarını, zarflarını, evraklarını yoldan geçen bir kişiye teslim etmek istemez. Akrabası bile kargo göndereceği yere bile gitse ona teslim etmez. Çünkü kim bilir onun başına ne gelir diye düşünür. Kendi eli ile kurye ye teslim ettiğinde onun sağ ve salim olarak gideceği yere varacağını bilir.